Wypijmy herbatę

Wspomnienia są jedną z najbardziej magicznych rzeczy na świecie. Doświadczamy ich stale. Głównie przez to, że otrzymujemy bodźce i wrażenia przez zmysły, i to nam coś przypomina.

Czy możesz sobie wyobrazić, że je tracisz?

Demencja jest jednym z najbardziej aktualnych problemów społecznych. Społeczeństwo wielu krajów Europy i Świata starzeje się, przez co problem staje się coraz bardziej uniwersalny i dostrzegalny dla większości z nas. W wielu przypadkach zaniki pamięci przeistaczają się w chorobę Alzheimera, zapominania stanu obecnego i tego co wydarzyło się w niedalekiej przeszłości. Jednocześnie wspomnienia z wielu lat wstecz, są jasne i ostre. Mogą stać się one bramą do głębszych wspomnień. Dlatego też wielu specjalistów wykorzystuje przedmioty z przeszłości pacjenta jako narzędzia do pracy stosując terapię reminiscencyjną. Głośne mówienie o tym, co pamiętamy, utrwala te informacje w mózgu i tworzy nowe połączenia neuronowe.

Chciałbym przedstawić metodę, jak przypomnieć sobie niektóre historie z przeszłości i podzielić się nimi z innymi, a wszystko to w zmysłowej formie ceremonii parzenia herbaty. Gra “Wypijmy herbatę” jest wyjątkową formą psychoterapii. Przeniesienie terapeutycznych metod do domu może umożliwić pracę nad zaburzeniami pamięci w przytulnej, domowej atmosferze. Jednocześnie może być sposobem poznania nowych znajomych, lepszego poznania rodziny czy przyjaciół. Tworzy specjalną przestrzeń do dzielenia się swoimi doświadczeniami i konfrontacji ich z innymi.

Rytuał wspólnego parzenia i picia naparu stwarza okazję do kreatywnych spotkań. Daje czas, zmysłowe doświadczenia i stwarza unikalną przestrzeń by usłyszeć samego siebie i innych.

 

Projekt został rozpoczęty w Pracowni Projektowania Multisensorycznego na Akademii Sztuki w Szczecinie, 2020

Gra jest w trakcie testów, które odbywają się w różnych formach - niezależnych turach lub na specjalnych spotkaniach

Zapisz się aby przetestować

Artystyczna odpowiedź. Animacja z bardzo przyjemną muzyką, autorstwa Katarzyny Zioły. Obecnie polecam jako tło muzyczne do gry.

Projekt cały czas się rozwija. Możesz grę przetestować u siebie lub przyjść na jedno z wydarzeń. Zapisz się i daj mi znać!

Projekt nigdy by nie zaistniał, gdyby nie współpraca i pomoc innych osób. Cieszę się, że tak wiele osób poczuło i postanowiło wesprzeć mnie w działaniach, a także dołożyć od siebie swoją wiedzę i kreatywność!

Dziękuję Babci Jadzi Powązka za inspirację i ciepłe przyjęcie projektu.

 

Dziękuję:

Aldona Reczek-Chachulska, Maria Heś and Magdalena Krok za udzielenie mi wielu informacji na temat pracy z seniorami, objawami demencji i inspiracje;

Radomir Majewski za pomoc przy zasadach gry;

dr Olga Kiedrowicz-Świtalska za wspólną syntezę informacji i prowadzenie podczas początków projektu w pracowni;

Anna Molska za lekcje ceramiki i toczenia na kole;

Roksana Czekan za świetne ilustracje;

Ewa Majchrzak za niesamowitą animację – prezentację idei projektu;

ACh Duo za użyczenie zagranego i nagranego przez Was kawałka do animacji;

Katarzyna Zioła za klimatyczną animację, która była wyświetlana podczas pierwszej prezentacji projektu na Poznań Design Festival 2020;

Julia Galewicz za pomoc przy produkcji i postprodukcji zdjęć;

Radosław Czekan za krytyczny punkt widzenia, pomoc i motywację;

Bożena Wołowczyk za pomoc przy tekstach oraz wsparcie;

Dziękuję całej mojej rodzinie oraz przyjaciołom za inspirację, motywację, zaangażowanie, pierwsze rozgrywki i pomocne rady.